ÇANAKKALEBURDA
Siz Neredesiniz !
Çanakkalenin En Yaygın Yerel Gazetesi
»  KAYA " YETERLİ, DENGELİ VE İSRAF ETMEDEN BESLENMELİYİZ"
Tarih : 17.10.2019  |  845 defa okundu..
KAYA " YETERLİ, DENGELİ VE İSRAF ETMEDEN BESLENMELİYİZ"

16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeni ile Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya yazılı bir açıklama yaptı. Kaya yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi.
“Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) bünyesinde 1945 yılından bu yana düzenlenen 16 Ekim Dünya Gıda Günü'nün bu yılki teması ise "Sağlıklı Beslenme".


 Dünya Gıda Günü, bize, tükettiğimiz besinler üzerinde düşünme fırsatı sunuyor. Tarım ürünleri, hayvansal besin
ler ve tüketilen mamuller ekseninde büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda, tabiattaki biyo çeşitliliğin korunması ve genetik yapısı ile oynanmamış, zararlı tarımsal ilaçlar kullanılmadan yetiştirilmiş sebzeler ile genetik yapısı değiştirilmemiş ve başta antibiyotik olmak üzere çeşitli ilaçlarla büyütülmemiş hayvanlarının çeşitliliği gıda güvenliği açısından çok önemlidir.

Günümüzün en büyük sorunu obezite. İnsanlar zaman kazanmak için Fast Food tarzı veya atıştırmalık ürünlerle zaman kazandığını zannederek sağlıklarından oluyor. Oysa ki kaliteli, sağlıklı bir yaşam sürmenin birinci şartı yeterli ve dengeli beslenme. Ömrünüz boyunca bu sağlıklı alışkanlıklar bizlere iyi ve kaliteli bir yaşamın kapılarını açacaktır. Sağlığımız için sağlıklı gıdalar tüketmek ne kadar önemli ise dünyamızın sağlığı ve üretim kaynaklarının da tükenmemesi için israfın da önüne geçilmesi gerekmektedir. Bugün bizler istediğimiz gıdalara rahat bir şekilde ulaşabilirken, bu gıdalara ulaşamayan, muhtaç olan milyonlarca insanların olduğunu unutmamız gerekmektedir.

 Bizler de yapılan bu israfın önlenmesi için üstümüze düşen görevi yaparak ihtiyacımıza göre gıda almalıyız. İhtiyacımızdan fazla alışveriş yapmayarak savurganlığın her türüne karşı çıkmamız gerekmektedir. Ülke olarak israfın önüne geçmek için konunun muhataplarının mutlaka bu yönde çalışmalar yaparak, israfı bitirmemiz gerekmektedir. Sözlerimi burada son verirken 16 Ekim Dünya Gıda gününü kutlar selam ve saygılarımı sunarım.”

░   BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
░   REKLAM
® ADRES BİLGİLERİ
İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010
Merkez / Çanakkale
Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com
Remzi CAN
📞 +90 286 210 0101
📞 +90 539 342 6363
® HABER BÜLTENİ
Haber Bülteni


Bugün: (1001)   Dün: (1337)   Bu Hafta : (20719)   Bu Ay (58267)   Toplam : (1459399)
® İLÇE HABERLERİ
►  Ayvacık
►  Bayramiç
►  Biga
►  Bozcaada
►  Çan
►  Eceabat
►  Ezine
►  Gelibolu
►  Gökçeada
►  Lapseki
►  Yenice
Düzenleme, Yazılım ve Tasarım 2018.. Tüm Hakları Saklıdır.. Çanakkale Web Tasarım