+90 539 342 6363
 
   

  MEHMET AKİF ERSOY DEVLET HASTANESİNDE SON TEKNOLOJİ CİHAZLAR

Tarih : 29.12.2021  |  393 defa okundu..
Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanemizde son teknoloji tomografi cihazı ile kalp tomografisi/Koroner BT anjiyografi, uygulaması yapılmaya başladı.Kalp-damar hastalıklarında herhangi bir cerrahi girişim olmadan 10 saniye gibi kısa bir sürede görüntü alınarak tedavi planlamasında yol gösterici olarak kullanılan, halk arasında ‘’10 saniyelik Anjiyo‘’ veya ‘’ kansız anjiyo ‘’ olarak bilinen, Girişimsel Radyoloji Hizmeti Koroner BT Anjiyografi işlemi yeni nesil yüksek teknoloji tomografi cihazı kullanılarak hastanemizde uygulanmaya başladı.


Sanal anjiyografi olarak da bilinen BT Koroner Anjiyografi, kalp damarları (Koroner arterler) hakkında bilgi veren yeni bir teknolojidir. İşlem hasta uyanıkken yapılır, kol toplardamarından opak madde verilerek, hastadan birkaç saniye nefesini tutması istenir ve çekim yapılır. İşlemler 10-15 saniyede tamamlanır. Hastanede yatma zorunluluğu yoktur. Klasik anjiyografiye göre hızlı, kolay ve daha az risklidir. İşlem sonrası bilgisayar programları üzerinde koroner arterlerde damar sertleşmesine yol açan plaklar değerlendirilir. Plak görüldüğü takdirde yol açtıkları darlığın miktarı hesaplanır veya varsa tam tıkanıklık tespit edilebilmektedir.


Koroner arter hastalığı, kalp zarı hastalıkları, doğumsal (konjenital) kalp hastalıkları, kalp kitleleri, kapak ve protez kapak hastalıkları gibi birçok kalp hastalığının tedavisi için yol gösterici olan, Kalp tomografisi/Koroner BT anjiyografi cihazının hastanemize ve halkımıza hayırlı olmasını diliyoruz.


İl Sağlık Müdürlüğü

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım