+90 539 342 6363
 
   

  Çanakkale’de Alan Kılavuzları haklı Taleplerini dile getirdi.

Tarih : 05.07.2024  |  181 defa okundu..
Alan Kılavuzluğu Kanunu’nun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesine ilişkin, Çanakkale Tarihi Alan’da görev yapan alan kılavuzları tepkilerini dile getirdi.Kahraman Mehmetçik’in ‘Çanakkale Geçilmez’ destanını dünya tarihine altın harflerle yazdıran Çanakkale Savaşlarının yaşandığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanında 6546 sayılı kanun gereğince görev yaparak ziyaretçilere Çanakkale ruhunu anlatan alan kılavuzları, kanunun iptaline ilişkin ses yükseltti.


Yıllardır bölgede görev yapan çok sayıda alan kılavuzu Çanakkale İskele Meydanında bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Tarihi Yarımada'da Görev yapan Alan Kılavuzları, yetkililere seslerini duyurmaya çalışarak, Meclis tatile girmeden bir düzenleme yapılarak mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.


Alan Kılavuzları adına basın açıklamasını okuyan Melek Can; “Bizler 20 yıldan uzun bir zamandan beri Tarihi Alanda gelen ziyaretçilerimize milli tarihimizi, Çanakkale ruhunu, büyük destanımızı ve Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Atatürk'ü büyük bir heyecanla anlatan alan kılavuzlarıyız. Daha önceleri farklı kurum ve değişik kanunlarla görev yapmışken son olarak da 6546 sayılı Alan Kılavuzluğu Kanunu çerçevesinde görev yapmaktayken maalesef bu kanun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Alan kılavuzları çoğu bu topraklarda doğmuş ve bu alanı çok iyi bilen, eğitimleri periyodik olarak Onsekiz Mart üniversitesi öğretim üyelerince tamamlanmış defalarca sınavlardan geçmiş, bu alanda kitaplar yazmış, konferanslar vermiş, ulusal televizyonlarda programlar yapmış alanda çok büyük emeği olan kişilerdir. Son olarak 2 yıl önce aldığımız eğitim ve sınavlar neticesinde 5 yıllık alan kılavuzluğu kimlik kartlarımızı almışken bu süre bile dolmadan alan kılavuzluğu kanunu hukuka aykırı olarak iptal edilmiştir” dedi.


“Tarihi alanda büyük bir kaosa neden olacaktır”


Alan kılavuzlarının şehitler coğrafyasındaki birkaç noktayı değil yüzlerce ziyaret noktasını bilen ve anlatma kabiliyetine sahip kişiler olduğunu hatırlatan Can, “Yüz binlerce şehidimizin defnedildiği bu özel alanı binlerce araçla ziyarete gelen halkımızın bu teveccühünde alan kılavuzlarının payı görmezden gelinemez. Alan kılavuzlarının olmaması bu tarihi alanda büyük bir kaosa neden olacaktır. Geçtiğimiz ayların hafta sonlarında alan kılavuzları görevde olduğu halde bile gelen ziyaretçiler alan kılavuzu ya da rehber bulamadan alanı gezmek zorunda kalmışlardır. Türkiye Büyük Millet Meclisinden ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan iptal edilen kanunun gerekçelerine uygun olarak yeni bir kanun çıkarılması öncelikli talebimizdir. Siyasi partilerimizin bu konuda bize destek olacaklarına ümit ediyoruz. Kendilerini ziyaret ederek bu talebimizi birazdan ileteceğiz. Daha sonraki zamanlarda da Türkiye Büyük Millet Meclisi parti gruplarını ve mümkün olursa Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek desteklerini isteyeceğiz. Herkesin malumudur ki alan kılavuzluğu Sayın Cumhurbaşkanımızın eseridir. Kendisine sonsuz teşekkürlerimizi arz ederiz.2004 yılından itibaren bu konuda çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girmeden yeni bir düzenleme yapılacaktır. Bu konudaki ümidimiz ve güvenimiz tamdır” açıklamasında bulundu.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım