+90 539 342 6363
 
   

  Gazetecilere talimat veremezsin !!!!

Tarih : 03.07.2024  |  108 defa okundu..
Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Resul Demirbaş’ın mail yoluyla yaptığı basın açıklamasını kınıyoruz.Çanakkale’de görev yapan basın mensupları ilk kez aldıkları bir mail karşısında şaşkınlık yaşadı. Çanakkale Şubesi"> Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Resl Demirbaş tarafından yerel basına gönderilen mailler önce geri çekilmek istendi, sonra “Türk eğitim-Sen Çankkale Şube Basın Açıklaması 04.07.2024 tarihinde yayınlanmak üzerine” gazetecilere talimat verildi. Türkiye’nin göz bebeği Çanakkale şehrimizi bile doğru yazamayan bir zihniyet, basına da ayar vermeye çalışmıştır.


Çanakkale, tarihimizin ve kültürümüzün gurur kaynaklarından biri olarak anılmaktadır ve bu şehrin yerel basını, kamuyu bilgilendirme sorumluluğunu hassasiyetle yerine getiren kıymetli gazetecilerden oluşmaktadır. Ancak talimatlı haberler basın özgürlüğüne ve mesleki onura karşı yapılmış kabul edilemez müdahaleler olarak değerlendiriyoruz.
Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Resul Demirbaş’ın yerel basına gönderdiği ve "Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Basın Açıklaması 04.07.2024 tarihinde yayınlanmak üzere" talimatıyla dile getirilmiş olan maili, demokratik kültürümüze ve basın özgürlüğüne karşı yapılmış ciddi bir ihlal olarak görmekteyiz. Bu olay, yerel basını şaşkınlığa ve rahatsızlığa sevk etmiştir.


Öncelikle, basın mensupları herhangi bir kurumun personeli veya üyesi olmadıkları gibi, basın etik ve ilkelerinin ışığı altında bağımsız ve özgür haber yapma hakkına sahiptirler. Gazetecilik mesleği, kamuoyunu doğru ve tarafsız bilgilendirme göreviyle, hiçbir zaman dışardan gelecek müdahalelerle şekillendirilemez. Resul Demirbaş’ın bu tavrı, basın mensuplarına yönelik bir saygısızlık ve onların bağımsızlığını hiçe sayma anlamına gelmektedir.


Çanakkale şehrimizin ismini bile doğru yazamayan bir zihniyetin, basına ayar verme çabaları, ne yazık ki talihsizlikten öte, mesleğimizin saygınlığına vurulan büyük bir darbe olarak değerlendirilmelidir. Bu türden müdahalelerle basını kontrol altına almaya çalışma girişimleri kabul edilemez. Basının özgürlüğü ve bağımsızlığı, demokrasinin en temel ilkelerindendir ve bu tür davranışlar demokratik değerlere zarar vermektedir.


Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Resul Demirbaş ve benzeri düşünen tüm kişileri, bir an önce bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Ayrıca, bu vahim durumu kınadığımızı ve basın mesleğinin saygınlığını her zaman koruyacağımızı kamuoyuna duyururuz.


Saygılarımızla


Gökhan Kökçak


Çanakkale İnternet ve Sosyal Medya Basın Mensupları Derneği


Başkanı

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım