+90 539 342 6363
 
   

  YAŞASIN 1 MAYIS!

Tarih : 01.05.2024  |  177 defa okundu..
SARAY REJİMİ EMEKÇİYİ VE EMEKLİYİ AÇLIKLA TERBİYE ETMEYE ÇALIŞIYOR.Dünyanın bütün ülkelerinde işçi sınıfı, sermaye sahiplerine karşı onurlu yaşam ve adil bir toplum düzeni için mücadele etmeye devam etmektedirler. Yaklaşık iki yüz yıldır süren mücadele tarihi, dünyanın her yerinde egemen sınıfların provokasyonlarına sahne olmuş, büyük acıların yaşandığı eylemlere tanıklık etmiştir.


1 Mayıs İşçi Bayramı; emekçilerinin sorunlarını dile getirdiği, hak ihlallerine karşı örgütlü bir şekilde demokratik tepkilerini gösterdikleri ve alanlarda taleplerini korkmadan haykırdıkları gündür. Türkiye Emekçileri açısından ise ‘1 Mayıs’ hiç kuşkusuz ki Türkiye’nin demokratikleşme mücadelesinin en önemli itici unsurlarındandır.


Burjuvazinin ve emperyalizmin hizmetindeki I. Milliyetçi Cephe Hükümeti’nin gerekli güvenlik önlemlerini almayarak, 1977 1 Mayıs’ında gerçekleşen kanlı provokasyona zemin hazırlanması, bu bayramın ve bu günde yapılmak istenen kutlama ve anmaların engellenmesi için her yıl hükümetler tarafından bahane edilmektedir.


Anayasa Mahkemesi 15 Aralık’ta 2023’teki kararıyla, Taksim’in kapatılmasını hak ihlali saymıştır. AYM, Taksim’in işçi ve emekçilerin “ortak hafızası” ve “sembolik değeri” olduğunu vurgulayarak “Sembolik bir değeri olan Taksim Meydanı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile bağlantılı ele alındığında başvurucular, diğer sendikalar ve işçiler nezdinde öneme sahiptir. Bu nedenle işçi ve sendika kültürünü oluşturan yapı taşlarından biri olan Taksim Meydanı, yalnızca 1 Mayıs günü orada bulunanların dayanışmasını değil aynı zamanda emekçilerin ortak hafızasının varlığını göstermektedir” demiş ve kendisini o kültürün parçası gören her kişinin 1 Mayıs günlerinde “Taksim Meydanı’nın ifade ettiği anlamı doğrudan tecrübe etmek ve edindiği tecrübeyi kuşaklar boyunca aktarmak” için orada bulunma hakkı olduğunu kaydetmiştir.


Ülkeyi yönetmekte olan tek adam rejimi, işçi sınıfını ve onun örgütlerini yıkıcı-bölücü örgütler olarak görmekte ve darbeci gelenekle aynı çizgide yasakları savunmakta, yasaları ve her şeyden önemlisi ülkenin Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını tanımamakta ve eylemli biçimde ihlal etmektedir.


AYM’nin aldığı son karara göre 1 Mayıs’ta Taksim’de olmak her işçinin hakkıdır.


Bu ülkenin emekçilerine meydanları yasaklamayı alışkanlık haline getirenler bilmelidirler ki bu yasaklara son verecek dip dalga işaret fişeğini 31 Mart’ta yakmış, partimiz yerel seçimlerden birinci parti olarak çıkmıştır.


İşçiler ve emekçiler, taşeronlaşmayı, sendikal hakların gasp edilmesini, çalışma saatlerinin uzamasını, mezarda emekliliği, düşük ücretleri reddetmeye devam ediyorlar. Emeklilikte kademeli yaş uygulanması talebi güncelliğini koruyor.


Her geçen gün etkisini ağırlaştıran ekonomik kriz koşullarında; bu ülkenin ezilenleri tarlada, fabrikada, okulda haklı talebini haykırmaya devam ediyorlar.


Bu duygu ve düşüncelerle, Dünya Emekçilerinin ve Türkiye İşçi Sınıfının 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Gününü yürekten kutluyorum.


Yaşasın 1 Mayıs!

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım