+90 539 342 6363
 
   

  14 MART TIP BAYRAMI KUTLANDI

Tarih : 16.03.2024  |  233 defa okundu..
Çanakkale’de 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.Törende yapılan konuşmada; “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 109. Yıl Dönümünü kutladığımız bu anlamlı haftada hep birlikte gerçekleştirdiğimiz 14 Mart Tıp Bayramı Çelenk sunma törenimizde sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutluyum. Hepinizi saygı ve sevgiyle, selamlıyorum.
Sağlık hizmeti yeryüzünde yaşayan herkes için en elzem hizmetlerden biridir. Sağlık camiamız şeref dolu bir maziye sahiptir.
Öncelikle Çanakkale’mizde ve yurdumuzun dört bir yanında fedakârca ve büyük bir özveriyle görev yapan değerli meslektaşlarımın 14 Mart Tıp bayramını kutluyorum.
03 Kasım 1914'te Çanakkale cephesinin açılması ile Tarihin belki de bir daha yazamayacağı destansı zaferlerle dolu Vatan mücadelesi başlar. Tıp öğrencilerimiz silah altına alınarak cepheye gider, düşmana Geçit vermeyen memleketimizde, tıbbiyeliler en ön safta yer alarak, 1921 yılında mezun olmayı bekleyen Tıbbiyeliler Çanakkale'de şehit düşerler.
Tıbbiyeli Rasim Ferit Talay, 13 Kasım 1918’de Haydarpaşa garı önünde YILDIRIM ORDULARININ Komutanı MUSTAFA KEMAL’i karşılar, İki dost birbirine hüzünlü bir bakış sonrası sarılır ve Mustafa Kemal limana doğru ilerler. İşgal gemilerini gören Mustafa Kemal gözleri çakmak çakmak olurken yanındakilere dönerek şu cümleyi söyler. ”GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER”
Takvimler 1919 u gösterdiğinde İstanbul, ingiliz isgali altındadır ve tıp öğrencileri eğitimlerine işgal günlerinde devam etmeye çalışmaktadır. O günlerde 3. Sınıfta tıp eğitimine devam eden hikmet boran da mekteb i tıbbıye ı şahane öğrencileri arasındadır. 14 mart 1919 da tıp öğrencileri hikmet boran önderliğinde üniversitenin kuruluş yıldönümünü kutlayacaklarını söyleyerek toplanır ve ardından işgale karsı tarihi fakülte binasının direkleri arasına Türk bayrağını asarlar. İşgal güçleri protestoyu engellemeye çalışsalar da tıp öğrencilerini durduramazlar. Tıp öğrencilerinin kararlılıkları ve vatanseverlikleri sayesinde karanlık işgal günlerinde İstanbul semalarında dalgalanan Türk bayrağı bir umut ışığı gibi parlar. O günden sonra da 14 mart ülkemizde tıp bayramı olarak kutlanmaya başlar.
Tarihte olduğu gibi, bugün de burada, her zaman, milletimizin yanında ve onlara uzanan, şifa dağıtan el olmaya devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle Tüm bu zorluklara rağmen, dün olduğu gibi bugün de, bir canı kurtarmayı, bütün insanlığı kurtarmakla eşdeğer sayan bir anlayışın sahipleri olarak;
İnsanımızı sağlıklı yaşatmayı, acısını azaltmayı, daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinmiş olan tüm fedakar hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart tıp Bayramını tekrar yürekten  kutlar , Saygılarımı sunarım” ifadelerine yer verildi.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım