+90 539 342 6363
 
   

  "MADENCİLİKTE DIŞA BAĞIMLIYIZ"

Tarih : 29.01.2024  |  155 defa okundu..
Madenciler Günü kapsamında, TMMOB Maden Mühendisleri Odası İl Temsilciliği ve Çanakkale Madenciler Derneği ortaklığında, gala yemeği düzenlendi. Düzenlenen gala yemeğine TMMOB Maden Mühendisleri Odası İzmir Şubesi de katılım gösterdi. Yoğun bir katımla gerçekleşen etkinlikte konuşan Çanakkale Madenciler Derneği Başkanı Mehmet Tülek, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.Kolin Otel’de gerçekleşen etkinlikte, Maden Mühendisleri Odası Çanakkale İl Temsilcisi Oğuz Benli ile Çanakkale Madenciler Derneği Başkanı Mehmet Tülek’in konuşmaları dikkatle takip edildi.
“BU SENE Kİ PROGRAMIMIZDA, CELAL ŞENGÖR HOCAYI GETİRMEYİ PLANLAMIŞTIK”
Maden Mühendisleri Odası Çanakkale İl Temsilcisi Oğuz Benli, “Aslında biz her yılki etkinliğimizde, gün içerisinde panel, çalıştay, söyleşi gibi oturumlarla, Çanakkale madenciliği hakkında bir takım etkinlikler düzenliyorduk. Bu sene ki programımızda, Celal Şengör hocayı getirmeyi planlamıştık. Hocamızın sağlık sorunları dolayısıyla maalesef bu programı gerçekleştiremedik. Ancak önümüzdeki dönem için sözünü aldık. 4 dönemden beri yürüttüğüm İl Temsilciği sürecinde Üniversitemiz ile işbirliğine çalışmalar yürüttük. Sektörümüzün kıymetli temsilcilerinin katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.
“ÇANAKKALE MADENCİLİĞİNE BAKTIĞIMIZDA, HER GEÇEN DÖNEMDE AKTİF ÇALIŞAN ÜYE SAYIMIZ ARTIYOR”
Çanakkale madenciliğine baktığımızda, her geçen dönemde aktif çalışan üye sayımız artıyor. Çanakkale’de madencilik hızla gelişen, büyüyen, ülke ekonomisine değer katan bir yapı içerisindedir. Bunu bir adım daha ileriye götürmek de bizim için gurur vericidir” ifadelerinde bulundu.
“ÜLKEMİZDE KİŞİ BAŞINA ÇIKARILAN MADEN MİKTARI YAKLAŞIK 10 TON”
Çanakkale Madenciler Derneği Başkanı Mehmet Tülek, “Türkiye’de 2022 yılında 826 Milyon Ton maden çıkartıldı. Bir başka ifade ile ülkemizde kişi başına çıkarılan maden miktarı yaklaşık 10 Ton. Vatandaşlarımızın ve sanayinin ihtiyaçlarının karşılanmasına yetmediği için ihtiyacımızı, ciddi bedeller ödeyerek ithal ederek karşılıyoruz. Madencilikte dışa bağımlıyız.
Ülkemizde 2022 yılında kömür ihtiyacının yüzde 60’ını, çinko ihtiyacının yüzde 98’ini, Alüminyum ihtiyacının yüzde 95’ini, altın ihtiyacının yüzde 90’ını, demir-çelik ihtiyacının yüzde 65’ini ithal ederek karşılıyoruz.
“NEDEN İTHALAT YAPIYORUZ”
Ülkemizin maden ithalatına ayırdığı para 2015 yılında 29.3 Milyar Dolar iken 2022 yılında 79.4 Milyar Dolara çıkmıştır. Ayrıca, petrol, madeni yağlar ve doğalgaz ithalatımızın faturası da 2022 yılında 83.5 Milyar Dolar olmuştur. Madencilik kaynaklı dış ticaret açığımıza çözüm kendi maden kaynaklarımızı değerlendirmek varken, neden dışarıdan maden alıyoruz Neden ithalat yapıyoruz
Çevreye duyarlı, güçlü bir madencilik sektörü yaratarak, sanayimizin, enerji, maden ihtiyacını kendi maden kaynaklarımızdan karşılayabildiğimiz zamanda dış ticaret açığını da azaltabiliriz.
“SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ÇEVRE POLİTİKASINI DENGELİ BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMESİ GEREKMEKTEDİR”
Enerji ve madencilikte dışa bağımlılığımız her geçen yıl arttığı için çok ciddi bedeller ödemeye devam ediyoruz. Madencilik sektörü tüm sanayi sektörü için kaynak yaratan bir sektördür. Doğal kaynakları kullanmadan, insanların ve toplumun ihtiyacını karşılamak mümkün değildir. Toplumun ihtiyaçlarını karşılarken, sürdürülebilir bir çevre politikasını dengeli bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Madencilik ve çevre dengesini iyi yürüten ülkelerde madencilik faaliyetleri çevre için bir tehdit olarak görülmezken, bu dengeyi yönetemeyen ülkelerde ya çevre ya madencilik anlatışı ön plana çıkmaktadır.
“ÇEVREYE SAYGILI MADENCİLİK YAPILABİLİR”
Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için çevre ve maden üretim dengesi korunarak ne madenden ne de çevreden vaz geçmeden, çevreye saygılı madencilik yapılabilir.
“TOPLAM 12 MİLYON HEKTAR ALAN MADENCİLİĞE KISITLI BÖLGE İLAN EDİLMİŞ”
Toplam 12 Milyon Hektar alan madenciliğe kısıtlı bölge ilan edilmiş, madencilik yapımının izne bağlı olduğu yerlerde ise yasal maden arama ve çıkarma faaliyetleri sürekli doğa katlediliyor yalanları ile yasa dışı faaliyetlerle durdurulmaya çalışılmaktadır.
“ORMAN MESELESİ ÜLKEMİZDE AYRI BİR TRAJEDİ”
Orman meselesi ülkemizde ayrı bir trajedi. Türkiye’deki tüm orman alanlarının sadece 1.000’de 3’ü tüm madencilik faaliyetleri için geçici olarak kullanılmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre 2022’de 25.5 Milyon metreküp endüstriyel odun, 4.5 Milyon metreküp yakacak odun olmak üzere toplamda 30 Milyon Metreküp kesim yapılmıştır” ifadelerini kullandı.
Etkinliğe konuk olarak katılan Maden Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Aykut Akdemir de kısa bir konuşma yaparak, katılımcıları selamladı.


Kaynak: Çanakkale Gündem Gazetesi
 

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım