+90 539 342 6363
 
   

  ÇOMÜ’DEN SAĞLIK TURİZMİ ATAĞI.

Tarih : 23.01.2024  |  130 defa okundu..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, yürütmekte olduğu eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme alanlarındaki çalışmalarıyla araştırma üniversitesi olma yolunda ilerlerken yürütülmekte olan toplumsal katkı faaliyetlerine de hız kesmeden devam ediyor.Özellikle uluslararası ölçekte birçok ülke ile görüşmelerin devam ettiği sağlık turizmi alanında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve kentimiz için önemli çalışmalar yürütülmektedir. Son olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Taşkent Tıbbiyat Akademisi arasında imzalanan eğitim ve sağlık hizmeti sunumu işbirliği protokolü kapsamında Özbekistan'da bir eğitim ve sağlık merkezinin açılmasında son aşamaya gelinmesinin yanısıra Özbekistan’dan ilk hastalarımız üniversitemiz hastanesinde tedavilerini görmeye başladı. 
Özbekistan'ın Taşkent şehrinde yaklaşık 4 yıl önce meydana gelen bir patlama sonucu ağır yaralı olarak kurtulan bir anne ve iki küçük kızı, memleketlerinde geçirdikleri operasyonlarla hayatta kalmış ancak çeşitli uzuvlarını kaybederek işlev bozuklukları meydana gelmiştir. İki kurum arasındaki protole dayalı olarak 21 Ekim 2023 tarihinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesine kabulü yapılan hastalara süreç içerisinde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akyürek ve ekibi tarafından başarılı operasyon ve tedaviler gerçekleştirilmiştir. Böylece 39 yaşındaki Khulkar Pırnazar ve kızları 5 yaşındaki Asila ile 6 yaşındaki İnoyot’un fiziksel ve mental olarak yeniden hayata tutunmaları sağlanmış olup tedavilerinin ardından memleketlerine uğurlanacaklardır.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesindeki sağlık turizmi uygulamalarının pilot ölçekte çalışması başarıyla tamamlanmış olup, söz konusu birimlerimizde sağlık turizminin yanında sürdürülebilir hizmetlerin yürütülmesi faaliyetleri, üniversitemizin tanıtımı ve markalaşmasının yanısıra bölge ekonomisine katkıda bulunacak şekilde artarak devam etmektedir.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım