+90 539 342 6363
 
   

  Ön Seçim Yoksa, Bizde Yokuz

Tarih : 17.01.2024  |  184 defa okundu..
Cumhuriyet Halk Partisinde Parti Meclisi kararı ile Çanakkale Merkez Belediye Başkan adayı Parti Meclisi kararıyla atama yapılarak belirlenmişti. Çanakkale Belediye Başkan Adayı’nın atama ile belirlenmesine karşı çıkan CHP İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Aday Adayları söz verilen ön seçim taleplerinin yerin getirilmediğini CHP il binası önünde açıklayarak aday adaylığı başvurularını geri çektiler."Çanakkale'deki Demokrasi Anlamında Yaşanan Bu Geri Gidişi Kabul Etmiyoruz”


Çanakkale'de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içinde yaşanan gerginlik, Belediye Başkan adayının belirlenmesi sürecinde tırmanarak devam ediyor. CHP'de Belediye Başkan Aday Adayı olan Erdal Gezen’ i destekleyen bazı partililer il Genel ve  Çanakkale Belediye meclisi aday adaylıkları geri geçmişti. CHP Belediye Başkan adaylarından İrfan Mutluay’ı destekleyen bir grup İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Aday Adayları ön seçim taleplerinin yerine getirilmediğini belirterek aday adaylıklarını geri çektiklerini duyurdular. CHP İl binası önünde gerçekleşen basın açıklamasında konuşan İrfan Mutluay ve beraberindeki partililer üye iradesinin yok sayılmasını kabul etmediklerini belirterek Demokratik süreçlerin önemine vurgu yaptılar. Mutluay,  açıklama öncesinde "Çanakkale'deki demokrasi anlamında yaşanan bu geri gidişi kabul etmiyoruz" dedi.


28 Aday Adayı Başvurularını Geri Çekti


CHP İl Binası önündeki açıklamada 23 Belediye Meclisi Üyesi ve  5 İl Genel Meclis Üyesi aday adayının sözcülüğünü yapan Belediye  meclisi aday adayı Yeliz Boyraz Sevencan açıklamasında  “Ön seçim sözüne güvenerek bir yola çıktıklarını hatırlatarak şunları söyledi. “Bilindiği gibi 4-5 Kasım 2023 tarihlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin 38. Olağan Kurultayı yapılmıştır ve seçilen yeni genel başkanımız Sayın Özgür Özel, kurultayda aynen şu ifadeleri kullanmıştır. ‘Hepinize ekranlar önünde namus ve şeref sözü. Bundan sonra karar, güç, yetki örgütündür. Ön seçimin teminatı bir genel başkan olacağım. Ön seçimin teminatı. Söz veriyorum’. Genel başkan, kurultaydan sonraki ifadelerinde de örgüt gözetiminde ön seçimden geri adım atmayacağını ifade etmiştir. Biz de ön seçim olacağı sözüne güvenerek belediye başkanı aday adayı Sayın İrfan Mutluay’la birlikte belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyeliği aday olarak bir yola çıktık. 21 Aralık 2023 tarihinde Çanakkale’de Belediye Başkan adayının atama yöntemiyle belirlendiğini öğrendik. Tarafımızca önseçim beklenirken mevcut 4 aday adayının değerlendirmeye alındığı bir anketin dahi yapılmadan atama ile CHP Çanakkale Belediye Başkan adayının belirlendiğini tespit ettik. Sürenin azlığı durumun aciliyetini göz önünde bulundurarak gerek Çanakkale Merkez İlçeye gerek ise Genel Merkeze ilettiğimiz yazılı ve sözlü başvurulara, açıklama ve bilgilendirme taleplerimize de cevap verilmedi. Çanakkale’de 5 yıl önce dahi Belediye Başkan adayı önseçimle parti üyeleri tarafından belirlenmişken, bu kez söz verilmesine karşın üye iradesinin yok sayılmasını; Çanakkale’deki demokrasi anlamında bu geri gidişi kabul etmiyoruz. Değişimin ve demokrasinin sağlanmasında ön seçim zorunludur. Belediye başkan adayımızın ön seçimle belirlenmediği, ön seçim vaatlerinin havada kaldığı bir ortamda, meclis üyeliklerinin hangi yöntemle belirleneceğinin bir anlamı kalmamıştır. Bu düşüncelerle adaylıklarımızı şimdi ilçe başkanlığına dilekçe vererek geri çekiyoruz” dedi.


Mutluay ile birlikte hareket eden, 23 Belediye Meclisi Üyeliği, 5 İl Genel Meclis Üyeliği olmak üzere toplamda 28 aday adaylığı başvurusunda bulunulmuştu. Gelinen noktada 23 aday adayı, başvurularını geri çekti.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım