+90 539 342 6363
 
   

  BAŞKAN GÖKHAN, 10 OCAK'TA BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Tarih : 10.01.2024  |  138 defa okundu..
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde kentte görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi.Her yıl geleneksel olarak düzenlenen kahvaltı etkinliğine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcıları Handan Özyayla Kenar, Z. Özleyiş Çetin ve M. İrfan Mutluay, ilgili birim müdürleri ile kentte yerel ve ulusal basın organlarında görev yapan basın mensupları katıldı.
Sohbet ortamında geçen kahvaltı etkinliğinde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ilk olarak basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Başkan Gökhan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Biliyorsunuz her sene 10 Ocak'ta kahvaltıda bir araya gelerek sohbet ediyoruz. Malumunuz Belediye Başkanı olarak bu benim Çalışan Gazeteciler Günü'nde sizler ile son buluşmam. Basın emekçileri olarak 22 yıl boyunca Belediye Başkanı olarak beni takip ettiniz. Bizimle ilgili haberleri halka ulaştırdınız. Kâh eleştirileriniz, kâh destekleriniz oldu. Bunların hepsini saygı ile karşıladım. Sonuçta sizler halkın haber alma özgürlüğünü yerine getirdiniz.”
“TÜRKİYE'DE BASIN ÇALIŞANI OLMAK ZOR”
Türkiye'de basın çalışanı olmanın zorluklarına da değinen Başkan Gökhan, “Basın emekçisi arkadaşların geçim şartları da zor. Tabi bu zorluk işverenlerin sizleri düşünmemesinden değil; onların da zor şartları var. Özellikle son yıllarda enflasyonist ortamda maliyetlerin giderek artması nedeni ile işverenler de zorlanıyor. Bunların yanında ekonomik şartlar nedeni ile reklam ve ilan gibi gelirlerden de yeteri kadar yararlanamayan kurumlar da zorlanıyorlar. Bu nedenle de kendi çalışanına da yeteri kadar destek olamıyor. Hepiniz bu zorlu şartlar altında çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Bir de sokakta, kar kış, soğuk sıcak demeden insanlara haber ulaştırmak için çalışıyorsunuz. Dolayısı ile demokratik bir sürecin yaşanmadığı ülkelerde basın mensubu olmak çok zor. Maalesef bunu Türkiye'de de yaşıyoruz” dedi.
Dünya genelinde savaşlar gibi zorlu koşullarda görev yapan ve hatta yaşamlarını yitiren basın mensuplarını da anan Başkan Gökhan, “Uluslararası alanlarda, savaşın hiç bitmediği dünyamızda basın mensubu olmak da çok zor. Filistin'de, Ukrayna'da biliyorsunuz birçok gazeteci mesleğini yapmaya çalışırken hayatlarını kaybettiler. Bu çok acı bir durum. Orada tüm dünyaya bilgi vermek adına çalışan basın emekçileri, bunu canları ile ödüyorlar. Onlara buradan rahmet diliyorum” diye konuştu.
Başkan Gökhan ülke genelinde de yazdıkları ve yaptıkları haberler nedeniyle öldürülen, yaşamlarını yitiren gazetecileri andığı konuşmasında, yine çalışmaları nedeniyle cezaevlerinde bulunan gazeteciler için de adalet temennisinde bulundu.
Çanakkale'de uzun yıllar boyunca görev yapan ve yaşamını yitiren gazetecileri de konuşmasında anan Başkan Gökhan, “Bizim de Çanakkale'de de kaybettiğimiz değerli gazetecilerimiz var. Cemal Oral kardeşimiz yaptığı haberler nedeni ile 2014 yılında sokakta saldırıya uğramıştı. Saldıranlar bulunup cezalandırılmadı. Cemal kardeşimizi 2021 yılında kaybettik. Yine onu anmışken yıllarca bu kente hizmet etmiş değerli büyüklerimiz, kardeşlerimiz Turan Narler, Yaşar Türe, Cahit Yılmaz, Mehmet Çelen, Mehmet Cantürk, Orhan Mutay, Başol Özyayla, Erhan Tuzlu'nun da isimlerini rahmet ve minnetle anmak istiyorum. Onların hizmetlerini bu kent unutmayacaktır.” dedi.
Başkan Gökhan, 22 yıllık görev süresince verilen emekler için basın mensuplarına teşekkürlerini ileterek, “Kayıplarımızı andıktan sonra, enseyi de karartmadan hepinize başarı dolu, mutlu bir çalışma yılı temenni ediyorum. Hepinize verdiğiniz emekler için de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 22 yıl boyunca dönem dönem bu kentte birlikte çalıştık. Bu kente iyisi ile kötüsü ile bir şeyler vermek için çaba gösterdik. Sizler de bunları halka aktardınız. Bundan sonra Belediye Başkanı olmasam da Allah ömür verdiği sürece bu kentte birlikte olacağız. Bu kentin dertleri ile dertleneceğiz. Çözüm önerilerinde bulunacağız. Sonuç itibari ile bu kentte 22 yıl görev yapmışsam, bundan sonra da 'ben bu kentle ilgilenmiyorum' deme lüksüne sahip değilim. Elbette ki bu kentin dertleri ile ilgilenecek ve bunları sizler ile paylaşacağız. En azından hiçbir şey olmazsa da sokaklarda birlikte olacağız” şeklinde konuştu.
GELENEKSEL HEDİYE BU SENE EROL UÇAR'A VERİLDİ
Başkan Gökhan, konuşmasının sonunda geleneksel olarak her yıl bir gazeteciye hediye ettiği kol saatini bu yıl, gazeteci Erol Uçar'a takdim etti. Başkan Gökhan, uzun yıllardır basın sektörünün içinde olan ve Çanakkale'de de farklı kurumlarda gazetecilik mesleğini sürdürmüş olan Uçar'ı çalışmalarından dolayı tebrik etti.
Etkinlik, toplu hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım