+90 539 342 6363
 
   

  CHP MERKEZ İLÇEDE BAYRAK DEĞİŞİMİ

Tarih : 03.09.2023  |  455 defa okundu..
Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Kongresi, Çanakkale Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.Gerçekleşen kongrede tek liste ile seçime gidilirken, tek aday İbrahim Can Ergun, CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı oldu. Parti içi hesaplaşmanın yapıldığı kongrede, yapılan konuşmalar dikkatle takip edildi. Özeleştirilerinde yapıldığı konuşmalarda, zaman zaman tansiyon da yükseldi. CHP Merkez İlçe de artık yeni bir dönem başlamış oldu.
Merkez İlçe Kongresine, CHP Parti Meclisi Üyesi Muharrem Erkek, CHP Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan, CHP İl Başkanı Doğan Ateş, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Eski CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, İlçe Başkanları, İlçe Belediye Başkanları, delegeler ve partililer katıldı.
Tek liste ile seçime gidilirken, seçimin kazananı ise İbrahim Can Ergun oldu. Kongrenin başlaması için gerekli olan çoğunluğun ise çok geç sağlandığı ve kongrenin ancak 11.45 sularında başladığı görüldü. Delegelerin bazıları imza vermek için geç gelince, sabah 10.00’da toplanan kalabalık ancak yaklaşık 2 saat sonra kongreye geçebildi.
“PARTİNİN EN GÜÇLÜ ADAYLARIYLA YEREL SEÇİMLERE GİTMEK ZORUNDAYIZ”
CHP Parti Meclisi Üyesi Muharrem Erkek, “Cumhuriyetimizin 100. Yılına girdiğimiz tarihi dönemde maalesef kazanmamız gereken bir seçimi kaybettik. Bunun nedenlerini herkes uzun uzun tartışabilir. Bunu özgüvenle söylemek zorundayız, sorumluluk tabii ki en başta bizde, parti genel başkanımızda, merkez yönetim kurulu üyelerinde, parti meclisinde. Önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçimlerden güçlü çıkmak zorundayız çünkü Cumhur Başkanlığı seçimini kaybettikten sonra Yerel seçimlerde başarısızlık ülkeyi daha başka bir yere getirebilir. Yerel iktidara, yerel demokrasiye çok sahip çıkacağız. Parti meclisimiz Türkiye’nin her yerinde adayları saptarken partinin en güçlü adaylarıyla Yerel Seçimlere gitmek zorundayız. Halkımıza, partimize karşı sorumluluğumuzdur” dedi.
“DEĞİŞİMDEN ANLADIĞIMIZ BU MU”
CHP İl Başkanı Doğan Ateş, “ Siyasi ahlak yasası ya da siyasi etik yasası diye dilimizden düşürmediğimiz bir söylem var. Bu ahlak yasası çıkmadı. Ben de burada mevcut iki milletvekilimize, parti meclisi üyemize çağrıda bulunuyorum. Milletvekili olduğunuz gün ki mal beyanınızla, milletvekilliğini bitirdiğiniz gün ki mal beyanınızı vermenizin önünde herhangi bir engel yok. Tüm Çanakkale’ye kamuoyuna mal varlığınızı beyan edin ve o gönül rahatlığı ile yaşamınıza devam edersiniz. Parti meclisi üyemize de aynı talebimizi iletiyoruz. Milletvekili olduğu, siyasete girdiği günkü mal varlığı ile bugünkü mal varlığını açıklarsa, Çanakkale kamuoyunun seçilmişlerine olan inancı her geçen gün artacaktır.
Cumhuriyet Halk Partisi kimsenin siyasi kariyer planlarını gerçekleştirmesinin aracı olmamalıdır. Kulislerde, parti koridorlarında konuşulan değişim ile sokakta konuşulan değişim aynı mı Tüzük değiştirilmesin, her yerde tek adam tek adam olsun. Sonra değişim diyerek koltuk kapmaca oynamaya devam edelim! Buna da değişim diyelim ve alkışlayalım! İçinize siniyor mu
Kazdağları elden gidiyor. İçtiğimiz suya kanser bulaşacak derken maden şirketlerinin bir kısmına ses çıkarıp kimi maden şirketlerine ses edemeyen zihniyet aynı yerinde duracak. Diline değişim lafını dolayıp, siyasi kariyerinin basamaklarını çıkacak öyle mi Değişimden anladığımız bu mu” ifadelerini kullandı.
“ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ”
CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, “Maalesef Türkiye genelinde istediğimiz sonucu ortaya koyamadık. Bunun da elbette öz eleştirisini hep beraber yapacağız. Burada herkes parti üyesinden en tepedeki genel başkana kadar çıkan sonuçtan sorumludur. Biz buradan ders çıkararak önümüzdeki döneme hazırlık çalışmalarımızı hep birlikte birlik beraberlik içerisinde yapmak zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti’ne de Cumhuriyet Halk Partisi’ne de sahip çıkmaz zorundayız. Çünkü biz bu ülkeyi yolda bulmadık. Yani bitmiş tükenmiş imparatorluktan genç Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk. Biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak her zaman olduğu gibi bundan sonra da daha çok ülkemize sahip çıkmaz zorundayız” dedi.
“BİZ TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ UMUDUYUZ ARKADAŞLAR”
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Yönetim kurumlarında değişiklik yapmazsak eğer biz inandırıcı olmaz. Aynı yerde aynı insanlarla devam edersek maalesef ki topluma bunu anlatmakta zorlanırız değerli arkadaşlar. Ben dediğim gibi kurultay delegesi olarak bu salondan çıkacak kararların, seçilecek kurultay delegelerimizin il delegelerimizin bu yönde hareket etmesi veya bu yönde kararlar alması dileğiyle bunları anlatıyorum sizlere. Çanakkale özelinde ben gerçekten teşekkür ediyorum bütün emeği geçen herkese. İyi sonuçlar elde ettik. Biz burada belediyemizi devam ettireceğiz inanıyorum. Bunlarla ilgili hiçbir sıkıntı görmüyorum. Biz Türkiye’nin en önemli umuduyuz arkadaşlar” dedi.
“BAŞARI İSTİYORSANIZ ÖRGÜTÜ DİNLEMEK ZORUNDASINIZ”
Eski CHP Milletvekili Ali Sarıbaş, “Kendi partisi içerisinde demokrasisi işlenmemiş bir yönetime halk güvenmez. Bunlara taviz vermemeliydik. Başarı istiyorsanız örgütü dinlemek zorundasınız. Örgüt çalışmazsa, üyeler çalışmazsa parti yok olur. Hiç kimse bulunmaz Hint kumaşı değildir. Bir yerden çok aday çıkmıyorsa demokrasi işlemediğinden kaynaklıdır. Öncelikle yapmamız gerekenler dönem kısıtlaması getirilmelidir, genel meclisteki parti meclis üyeleri sayısı arttırılmalıdır. Parti Meclisinden MYK üyelerinden seçimle gelmek zorundadır. Bunları genel başkan seçmemelidir. Diktatörlerden aldığımız tüzüklerle kendimizi adapte etmeye çalışmayalım onlar bizim peşimizden gelmeli ki halk bize inansın” dedi.
“TARTIŞMA KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRECEK VE ÖRNEK OLACAĞIZ”
Yeni Seçilen CHP Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun ise yapmış olduğu konuşmada, “Siyasette nezaket ve tartışma kültürünü geliştirecek ve örnek olacağız. Partidaşlık kültürünü güçlendirici adımlar atacağız, konuşan değil dinleyen ve üreten olacağız, siyaset alanımız sokak olacak, yerel seçim sonrası seçimden seçime üyeleri sandığa taşımak yerine sair zamanda da ulaşılmayan üyelere ulaşmak için mücadele edeceğiz, köy&kent ilişkisinde kırsal kalkınma ile ilgili il genel meclis üyelerimizle birlikte projeler geliştireceğiz, unutulmaya yüz tutmuş danışma kurulu toplantılarını gündemine bağlı kalarak toplayacağız ve parti içi meseleleri buralarda paylaşacağız” ifadelerini kullandı.
Geçmiş Dönem Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, “Tüzüğü uygulayabilmek önemli. Bununla ilgili mücadelemiz çok oldu. Genel merkeze ben dört defa gittim. Ali Başkan yönetiminde gittim, ilçe başkanıyken gittim. Burada şunu belirtmek istiyorum ki orada çok kalın duvarlar, çok kalın surlar var. Etrafını da surlarla çevirmişler. Genel Başkan’a ulaşamıyoruz. Maalesef… Bu ilçe yöneticiliği pozisyonunda olan ben 20 aydır ilçe başkanıyım. İlçe başkanı olarak genel başkanla görüşemedim. Bu bir gerçek. Ne oldu, ben görüşemedim. Görevim bitti, gidiyorum. Belki Genel Başkan da gidecek. Hiç önemli değil. O da gidecek ama bunun bu şekilde olmaması gerekiyor arkadaşlar. Çanakkale mitingine Genel Başkan geldi. Biz de örgüt olarak karşılamaya gittik. Arkadaşlar, ben Çanakkale Merkez İlçe Başkanı olarak havaalanına alınmadım ya. Burada tenzih ediyorum. Yüksek disiplin kurulu üyesiyle ben orada tartıştım. Ben girmeyeceğim, belediye başkanları girecek. Burada Özgür vekilime de çok teşekkür ediyorum. Beni o soktu oraya. Çanakkale’ye gelmiş Genel Başkan. Ben oraya giremiyorum İlçe Başkanı olarak. Ondan sonra İstanbul’da miting var, Balıkesir’de miting var, örgütü topla gel. Böyle bir şey yok.”
Seçim Sonunda, CHP Merkez İlçe Asil Yöneticileri Ahmet Can Aktuna, Arda Cankurtaran, Didem Gül Çakır, Rezzan Zeynep Çetin, İnanç Engin, Metin Kırlı, Orhun Kutlu, Ahmet Mert Öcal, Demet Temel Özcan, Emine Pehlivan, Barış Seven, İnci Sönmez, Güllizari Tepe, Resul Türker, Burcu Ünsal oldu.
Yedek Yönetim Kurulu Üyeleri ise Nevin Kaplan, Bora Ersöz, Koray Keleş, Ekin Altuğ, Cansu Gündüz, İsmail Güngör, Seçil Başaran, Mehmet Değirmenci, Serkan Tutuğ, Ahmet Mutlu, Melih Ceylan, Tugay Acar, Hakkı İhsan Gürkan, Onur Keskin, Cengiz Çinte, Kemal Çelebi oldu.


Kaynak: Çanakkale Gündem Gazetesi

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım