+90 539 342 6363
 
   

  ERDOĞAN : “KADINLARIN BÜYÜK MÜCADELELER VEREREK KAZANDIĞI HAKLAR HER GEÇEN GÜN TIRPANLANMAK İSTENİYOR.”

Tarih : 16.03.2023  |  46 defa okundu..
Çanakkale Kadın dernekleri ve sivil toplum örgütleri 6284'sayılı Ailenin korunması ve Kadına Karşı Şiddetin önlenmesine dair yasaya ile ilgili ortak basın açıklaması yaptı. Çanakkale TTB- Eğitim-Sen- Çanakkale Ekmek ve Gül Topluluğu- Kepez Özgür Kadın Dayanışması- ELDER KDM- Çanakkale DİSK Emekli-Sen- 2021 Tüm Emekliler Sendikası- Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği-Çanakkale Feminist Dayanışma- Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin destek verdiği basın toplantısı Çanakkale Belediyesi Sosyal Tesisleri Ercan Adsız Toplantı Salonunda gerçekleşti. Ortak basın açıklamasını yapan Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği Çanakkale Şube Başkanı (ELDER) Fatma Erdoğan açıklamada “Kadınların Büyük Mücadeleler Vererek Kazandığı Haklar Her Geçen Gün Tırpanlanmak İsteniyor.” dedi.“KANUN VE KADINLARI YOL SAYANLARA OY YOK “


Çanakkale Kadın dernekleri ve sivil toplum örgütleri 6284'sayılı Ailenin korunması ve Kadına Karşı Şiddetin önlenmesine dair yasaya ile ilgili ortak basın açıklaması yaptı. Basın toplantısında ortak açıklamayı yapan Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği Çanakkale Şube Başkanı (ELDER) Fatma Erdoğan Medeni Haklara Göz Dikenlere, Kadın Cinayetlerini Görmezden Gelenlere, kanunları ve  Kadınları Yok Sayanlara Oy Yok"  dedi. Açıklamada “Kadınların, çocukların ve LGBTİ’ lerin yaşam hakları pazarlık konusu yapılamaz!” diyen Erdoğan şunları söyledi. “Kadınların kazanılmış haklarına yönelik saldırılar Cumhur İttifakı'na "katılımın" şartı haline getirildi. Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na katılım şartı olarak 6284 sayılı kanunun kaldırılması talebine AKP'den “problem yok” yanıtı verildiğini söyledi. Kadınların büyük mücadeleler vererek kazandığı haklar her geçen gün tırpanlanmak isteniyor. Müftülere nikah yetkisi ile medeni hukukta açılan gedik, boşanmalarda aile arabuluculuğu, nafaka tartışmaları, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasasının “Kadınlara çok fazla haklar verdiği” iddiasıyla kaldırılmak istenmesi sadece birkaç örnek. Kadın hareketinin ısrarlı çabaları sonucu 2012 yılında kabul edilen yasa, “Yuva yıkan yasa” olarak yeniden hedefe konuluyor. Aile Bakanı Derya Yanık sosyal medya hesabından 6284 Sayılı Yasanın önemine dair bir paylaşım yapmış olsa da, Binali Yıldırım “Detayları konuşmadık. Yeniden Refah Partisi ile bizim çatışacak ters düşecek hiçbir konumuz olmaz” diyerek yapılmış olan anlaşmaya dair ipuçlarını verdi.”
KADIN HAYATLARI ÜZERİNDEN SEÇİM PAZARLIĞI YAPILIYOR


Erdoğan açıklamasının devamında şunları söyledi. ”Bütün bu beyanlardan kadınların hayatları üzerine seçim pazarlığı yapıldığını görüyoruz. Her gün kadınların öldürüldüğü, şiddetin hayatın normal bir unsuru haline getirilmek istendiği bu ülkede kadınları en hızlı ve net şekilde koruyan en temel yasa için “Kaldırırız tabii” deniliyor. Sokaklarda ve hayatın her alanında nefret suçunun devam etmesini, LGBTİ’ ler için hayati tehlikeler yaşanmasını hiç ama hiç önemsemeyen iktidar, nefret suçu anlaşması ile ittifaklar kuruyor gözümüzün önünde. Yeniden Refah Partisinin şartlarına bakıldığında karma eğitiminde masaya yatırılmış olduğu görülüyor. Maneviyata ve ahlaki değerlere uygun eğitim sistemi denilirken adı geçen partinin karma eğitime karşı açıklamalarını düşünmemek mümkün değil. Çocukların cemaat yurtlarında, vakıflarında neler yaşadığının tüm acı tablosuyla ortada olduğu bu ülkede çocuklara daha da karanlık bir hayat vaad ediliyor. Kadınların yaşadığı eşitsiz, yoksul, geleceksiz, şiddet ve hatta ölüm anlamına gelen hayatın müsebbibi olanlar şimdi seçim pazarlığı yaparak kadınlar, çocuklar, LGBTİ’ leri her türlü yasal hakkından mahrum ve korumasız bırakmak istiyor. Önümüzdeki seçim kadın, çocuk düşmanlığı ve nefret suçu işleyenlerle diğerleri arasında olacaktır. Anlaşılan o ki kadınlar hakları ve yaşamları için oy verecekler. Yaşamlarımız, haklarımız, geleceğimiz üzerine yapılan pazarlıkları asla kabul etmiyoruz. 6284’e ve medeni haklara göz dikenlerin, anayasal eşitlik ve laiklik ilkesini yok sayanların, kadınların ve çocukların nafakasına el uzatanların, ayrımcılık yapanların, istismarı affedenlerin, kadın cinayetlerini görmezden gelenlerin, sandıkta da sokakta da karşısında olacağız. Kadınları Yok Sayanlara Oy Yok.”

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım