+90 539 342 6363
 
   

  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Tarih : 09.03.2023  |  68 defa okundu..
Kadınların, toplumsal ve siyasal yaşama etkin katılımı, gelişmişliğin ve çağdaşlığın en önemli göstergelerinden biridir. Kadının, kamusal yaşamda erkeklerle eşit biçimde görünür olamamasının en büyük sonucu kadının üretici ve yaratıcı gücünden faydalanılamaması sonucunu doğurmuştur.Büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş Türkiye’yi inşa şamasında kadına verdiği önem neticesinde, 1926 yılında Medenî Kanun kabul edilmiş, 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile de Türk kadını dönemin koşullarında birçok gelişmiş ülkede görülmeyen bu ilerici kazanımlara kavuşmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk, kadını ikinci sınıf sayan çağdışı zihniyete karşı çıkmış, toplumun her alanında kadın ve erkeğin omuz omuza yürüdüğü bir Türkiye hedeflemiştir. Ancak iktidarda bulunanlar, her fırsatta Kadına, Emekçilere, Gençlere, Esnafa ve Çiftçilere bakış açılarını ortaya koymakta ve her türlü hak arayışını ya yok saymakta ya da şiddetle bastırmaktadırlar.

Son yirmi yıldır egemen olan siyasal iktidarın kadını yok sayan bakış açısı ve iktidar pratiği günümüzde, kadın-erkek eşitliğinin tam anlamıyla sağlanabilmesinin önündeki engeldir.

Tacize, tecavüze, kadına karşı işlenen cinayetlere, kimliksizleştirmeye ve yoksulluğa karşı Türk kadını haklarını savunmalı ve sistematik olarak kadını yok sayan gericiliğe dur demelidir.

Ülkemizin kalkınması ve demokrasinin güçlenmesine önemli katkılarda bulunan kadınlarımız; kadını ucuz emek, yedek işgücü, çocuk doğurup evde oturması gereken bir varlık gibi algılayan Saray rejimine, 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde gereken dersi verecektir.

Bu duygularla kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım