+90 539 342 6363
 
   

  CHP’Lİ ERKEK’TEN 8 MART AÇIKLAMASI

Tarih : 07.03.2023  |  98 defa okundu..
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili bir açıklama yaptı. Erkek şunları söyledi:8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, dünya genelinde kadınların eşit haklar, adalet ve özgürlük için mücadele ettiği önemli bir gün. Bu özel günde, tüm kadınlar için büyük bir dayanışma, birlik ve güç duygusu yaratılır.

Kadınların sadece ev işleri yapmakla ya da belirli alanlarda çalışmakla sınırlandırılmadığı bir dünya umut ediyoruz. Kadınların, her alanda erkeklerle eşit şartlarda yaşayabildiği, güçlerini ve yeteneklerini sergileyebildiği bir dünyayı inşa etmek istiyoruz. Kadınlar, toplumun temel yapı taşlarıdır ve her birinin hayatı, sevgisi ve emeği çok değerlidir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, tüm kadınların haklarını savunmak ve kadınların toplumda hak ettikleri yeri almasını sağlamak için önemli bir fırsattır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, kadın haklarına verdiği önemle öncü liderler arasında yer almaktadır. Atatürk, kadınların toplumsal alanda eşitliğini savunmuş ve kadınların her alanda var olmaları için büyük çaba göstermiştir. Bu amaç doğrultusunda, kadınların eğitim düzeylerinin yükseltilmesi konusuna da özel bir önem vermiştir. Atatürk, "Bir milletin ilerlemesi, kadınların ilerlemesi ile ölçülür. Kadınlarımızın eğitim düzeyi yükseldikçe, toplumumuz da o ölçüde ilerleyecektir." şeklinde ifade etmiştir. Bu söz, Atatürk'ün kadınların eğitim ve öğrenimleri konusundaki düşüncelerinin bir yansımasıdır. Atatürk, kadınların eğitim düzeylerinin yükseltilmesi ile birlikte toplumun da ilerleyeceğini savunarak, kadınların toplumsal alanda güçlenmesini hedeflemiştir. Bu nedenle, Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinde kadınların eğitim hakkının önemi vurgulanmış ve kadınların eğitim alması için birçok düzenleme yapılmıştır.

Maalesef, ülkemizde birçok kadın şiddet mağduru oldu ve hatta hayatını kaybetti. Ancak İstanbul Sözleşmesi, Türkiye'nin öncülüğünde hazırlanan ve kadınların her türlü şiddetten korunması için atılan hayati bir adımdır. Bu sözleşme, her kadının güven içinde olma hakkını destekleyen bir niteliğe sahiptir. İstanbul Sözleşmesi'nin kabul edilmesi, kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve kadın haklarının korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Kadınların şiddete maruz kalmaması ve şiddet mağduru olan kadınlarımızın haklarının daha iyi savunulması için İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçirilmesi iktidarımızın öncelikleri arasındadır.

Alın teri mücadelesi temelinde şekillenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde, tüm kadınların kendilerine inanmaları, güçlerine güvenmeleri ve hayallerini gerçekleştirmelerini diliyorum.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım