+90 539 342 6363
 
   

  KEPEZ BELEDİYESİN’DE DEPREM TEDBİRLERİ KONUŞULDU

Tarih : 04.03.2023  |  125 defa okundu..
Kepez Belediyesi Mart ayı Belediye Meclis toplantısı yapıldı. Büyük Deprem felaketinde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan Meclis toplantısına kepezde alınan deprem tedbirleri damga vurdu. Kepez belediye Başkanı Birol Arslan kepez belediyesi olarak deprem sonrasında tüm belediyeler gibi yapı stok denetimine başladıklarını ifade ederek “Kepez Belediyesi olarak acil durumda neler yapılabileceğiyle ilgili çalışmalar başlattık.” dedi.“HATAY SAMANDAĞDA AŞEVİNDE ÜÇ ÖĞÜN SICAK YEMEK ÇIKARDIK”
Kepez Belediyesi Mart Ayı Belediye Meclis Toplantısı Turhan Mildon Kültür Merkezinde yapıldı. Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli yaşanan depremde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşu ile başlayan meclis toplantısında meclis gündemi deprem önlemleri oldu. Mecliste gündem dışı konuşmalarda deprem bölgesine yönelik Kepez Belediyesinin yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan “6 Şubat Pazartesi günü Dünya tarihinin en büyük karasal depremlerinden birini yaşadık. Kahramanmaraş merkezli olmak üzere on ili etkileyen depremde 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Kepez Belediyesi olarak yaraları beraber sarmak için hemen harekete geçtik ve yardım kampanyasını başlattık. 8 Şubat Çarşamba günü 2 tır ihtiyaç malzemesi 9 Şubat Perşembe günü yine 2 tır ihtiyaç malzemesi. Hatay Samandağ'a gönderdik. 10 Şubat Cuma günü bir tır yine ihtiyaç malzememizi Osmaniye ilimize gönderdik. Yani hızlıca o ilk hafta içinde 5 tır ihtiyaç malzemelerimizi Hatay ve  Osmaniye'ye gönderdik. 15 Şubat Çarşamba günü, belediye meclis üyemiz başkanlığında sıcak yemek yapan aşevimizi Hatay Samandağ'a gönderdik. Sabahları sıcak çorba akşamları da üç çeşit sıcak yemek dağıtımını gerçekleştirdik. Kıymetli bir organizasyona öncülük eden meclis üyemiz Necdet Uçar'a ve Kepez Belediyemiz kıymetli personellerine buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Bununla birlikte  bu yardımlarda büyük destekler sunan başta Kepezli ve Çanakkaleli hemşehrilerime de teşekkürlerimi, şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Ayrıca teknik personellerimiz, iş makinamız ve damperli kamyonumuz, cenaze aracımız Çanakkale Valiliği'nin talimatıyla Osmaniye başta olmak üzere, Hatay'da  koordinasyon merkezlerinin emirlerinde çalıştı. Ve  halen bölgede çalışmalarına devam ediyorlar” dedi.
KEPEZ’DE BİNA STOKLARININ TESPİTİNE BAŞLADIK
Gündem dışı konuşmasında Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketinin ardından Kepez Belediyesinin deprem önlemleri ile ilgili çalışmaları konusunda da bilgiler veren Kepez belediye Başkanı Birol Arslan “Deprem Bölgesine yardım ederken bir yandan da Kepez Belediyesi olarak acil durumda neler yapılabileceğiyle ilgili çalışmalar başlattık. İlk olarak beldemizde bulunan 2000 yılından önceki yapılmış bina stoklarının tespitine başladık. Daha sonra “Kepezimizi depreme dayanıklı ve güçlü hale nasıl getirebiliriz” diye Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitemizin Mühendislik Fakültesi Dekanı ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte bir toplantı gerçekleştirdik. Yapacağımız ortak çalışmalar ile bölgede doğal afetlere karşı ne gibi  önlemler almayı planlamalarını konuştuk. 2 yıl önce Kepez'imizin yer altı haritasını çıkartmak için yaptığımız mikro belgeleme çalışmasının ne kadar doğru bir karar olduğu, ne kadar doğru bir hamle yaptığımızı da maalesef bu depremde acı bir testini yapmış olduk. Tabii üniversiteyle yapacağımız çalışmalarda bu gerçekleştirmiş olduğumuz mikro bölgeleme çalışmasının da çok büyük o verilerden faydalanacağımızı da sizlere belirtmek isterim” dedi.
KEPEZ BELEDİYESİ SINIRLARI İÇERİSİNDE İMAR PLANINI ESAS MİKRO BÖLGELERİNE ETÜT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
Kepez Belediyesi Mart Ayı meclis toplantısında Kepez Belediyesinin İmar planlarında binaların yapımı ile ilgili meclis üyelerine bilgiler veren Kepez Belediyesi Jeoloji Mühendisi Muhsin Kocakurt “Ülkemiz geçmiş yıllarda defalarca büyük depremler yaşamış ve bu depremler sonucunda birçok can ve mal kaybı meydana gelmiştir. Bunun en acı ve son örneğini 6 Şubat'ta Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerle yaşamış. Ülke olarak bir kez daha tecrübe ettik ki afet riski olan bölgelerde hiçbir önlem alınmadan yapılaşmalara izin verilmesi, can ve mal kayıplarının oluşmasında en önemli etkendir. Depremler açısından potansiyel riskli alanlar, imar planını esas mikro bölgelerine etüt çalışmaları ile belirlenir. Belediye başkanı  Birol Arslan'ın desteği ve  gösterdiği çaba ile Kepez Belediyesi sınırları içerisinde kalan bölgenin imar planına esas mikro bölgelerine etüt çalışmasının yapılması İller Bankası Anonim Şirketi'nden yüzde elli oranında hibe desteği sağlanarak 17 Haziran 2020  tarihinde karara bağlanmıştır. Karar çerçevesinde belediyemizdeki imar planını esas mikro bölgelerine etüt çalışmaları 2021 yılı Mart ayında başlamıştır. Bu çalışma beldemiz sınırları içerisinde kalan bölgede sistematik kareler yöntemi uygulanarak 105 noktada 15 metre ve 40 metre aralığında toplam 2 bin 151 metre uzunluğunda zemin sondajının yapılması ve çalışma kapsamında laboratuvar deneylerinin değerlendirilmesi ve 106 noktada sismik çalışmaların gerçekleştirilmesinden oluşmaktadır. Kepez beldemizin imar planına mikro bölgeleme etüt raporu Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı tarafından 24  Kasım 2021 tarihinde onaylanmıştır. Kepez beldesi imar planını esas etüt raporu ile yerleşime uygunluk, mühendislik jeolojisi, eğim haritaları ile yerel zemin sınıfları, kayma dalgası hızı, zemin hakim titreşim periyodu, zemin büyütmesi gibi birçok harita üretilmiştir. Raporda doğal afet tehlikelerinin ve yerleşime uygunluk durumlarının belirlenmesi sonucunda afete duyarlı imar planlamasının geliştirilmesi için ve ayrıca afet riski olan bölgelerde yapılacak her türlü altyapı ve üstyapılar için ne tür önlemlerin alın alınabileceğine yönelik tespitler yer almaktadır. Tüm bu çalışmalar beldemiz sınırları içerisinde potansiyel afet riski olan bölgelerde alınacak önlemlerin önceden belirlenerek daha sağlıklı ve güvenli imar planlarının hazırlanmasına katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir” dedi.
NUMARALAMA SİSTEMİ İLE YIKILAN BİNA BİLGİLERİNE HEMEN ULAŞACAĞIZ
Kepez Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü vekili Müjgan Ünlü ise yaptığı değerlendirmesinde kadro olarak kendilerinden daha geniş olan belediyelerin bile hala kendilerinde olan ekipler olmadığını belirterek ayrıca deprem sonrasında yıkılan binalara daha kolay ulaşmak ve içerisinde kimlerin oturduğunu belirlemek için kapıları numaralandırdıklarını belirten Ünlü  “Biliyorsunuz numaralarımızı da değiştirdik. Hepsinde kapı numaralarına girdiğinizde evlerinizin binalarınızın kimlik numaraları var. Bu depremde yaşarken Maraş'ta Hatay'da bu sistemin yapılmadığı maksa entegre olunmadığından binalar  birbirine geçtiği halde ölülerini insanlar bulamıyorlar. Çünkü yapıların kimlik numaraları yok. O sisteme geçmemişler. Biz bu sisteme geçtik. Bizim elimizde dökümanlar var. İnşallah biz bunların hiç birini yaşamayız. Tek temennim bu” dedi.
YARDIMLARI YERLERİN ULAŞTIRDIK
Kepez Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Necdet Uçar ‘da   bölgede yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler vererek “Hatay'a girdik. Hiç de öyle televizyon ekranlarından gördüğünüz gibi ortam yoktu. Her taraf  yer yerle bir olmuş. Daha arabanın içinde işimiz burkuldu. Bu şekilde Samandağ'a vardık. Samandağ Belediye Başkanı tarafından bize kamp yapacağız yer gösterildi kampımızı kurduk ve ilk günde depremzede vatandaşlar için yemek yaptık. Etrafımızdaki  insanlar çok bitkin durumda. Samandağ’da evler çok hasarlı olduğu için insanlar evlerine giremiyor, su yok, elektrik yok. Çadır da olmayınca insanlar ağaç parçalarından  çadır haline getirdikleri yerlerde kalıyorlar.  Orada kaldığımız sürede diğer kurumlarla irtibat kurarak yemek çıkarmanın yanı sıra Çadır da temin ettik. Bunları oradaki vatandaşlara sunarken ‘Çanakkale ve Kepez halkımızın size armağanıdır’ dedik  kuyu suyu çok kirli, ölçümünü yaptık çamur halinde” dedi.
 TESİSİN KEPEZ’E KAZANDIRILMASI KARARINA BİLE ‘EVET’ DİYEMİYORLAR
Kepez Belediyesi Mart ayı meclis toplantısında gündem dışı konuşmalar ve gündemdeki maddelerin görüşülmesinin ardından ek gündemlere geçildi. Ek gündemler arasında yer alan  Ocak ayında, Arıtma Tesisinin devri ile ilgili alınan borçlanma kararının İler Bankasından kabul edilmesinin ardında,  Kepez Belediyesine düşen ücretin ödenmesi için Belediye Meclis gündeminde görüşüldü. Madde ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Birol Arslan “Ocak ayı meclisimizde biliyorsunuz içme sularından tesisimiz aralık ayında tamamen belediyemizin devredildi. Orada bir geniş karar almıştık. Kalan bir ücret vardı, toplam 500 bin TL  civarında bir  ödeme. Bunun yarısını ödeyeceğimiz için Ocak ayında biliyorsunuz. İller Bankası'na borçlanma kararı almıştık. Şimdi  İller Bankası'ndan kabul oldu.   Sonrasında toplam 500 bin TL’lik  bize  kalan rakam yüzde 50, 6 bin 384  lira” dedi. Başkan Birol Arslan’ın açıklamalarının ardından oylamaya geçildi. Madde Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti Belediye Meclisi üyelerinin demesi  ile oy çokluğuyla kabul edilirken AK Partili üyeler çekimser kaldı.  AK Parti Üyelerinin çekimser kalması ile ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Birol Arslan  “Elbette ki siyasi görüş farklılıklarımız, partililerimiz olacak. Ama şu anda AKP grubunun yapmış olduğu oylamanın tasarrufunu kamuoyuna bırakıyorum. Kepez'e içme suyu arıtma tesisinin kazandırılmasıyla ilgili verilecek olan karara bile evet diyemiyorlar”  dedi.
AFET İSTİŞARE KOMİSYONU KURULDU
Yaşanan depremler sonrası Kepez Belediyesinin de  Afet İstişare Komisyonunun oluşturulması için   Kepez Belediye Meclis Üyesi  İsmail Özcan  bir önerge verdi. Gündeme alınan önergenin görüşülmesinin ardından   AK Parti grubundan Hüseyin Dalaklı, CHP Grubundan Necdet Uçar, İsmail Özcan,  Hatice Şen ve İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Ruhi Akkoyun  komisyon üyeleri olarak oy birliği ile belirlendi.

İletişim Bilgileri


İsmet Paşa Mahallesi İnönü Caddesi
157/1 - 17010 - Merkez / Çanakkale

Bir Sorunuz mu Var
info@canakkaleburda.com

Remzi CAN


+90 286 210 0101
+90 539 342 6363

İlçe Haberleri


  Merkez
  Biga
  Can
  Eceabat
  Ezine
  Lapseki
  Yenice
  Ayvacik

Haber Kategorileri


  Magazin
  Guncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Spor
  Cevre
  Saglik
  Emlak
CopyRight by 2021 Çanakkale Burda, tüm hakları saklıdır.
Çanakkale Web Tasarım